Ślub w plenerze. 8 porad które sprawią że się zdecydujesz!
Ślub w plenerze. 8 porad które sprawią że się zdecydujesz!
Jeśli planujecie ślub cywilny, ale zdecydowanie wolelibyście uniknąć sali w urzędzie, weźcie pod uwagę szereg możliwości ukrytych pod określeniem “ślub plenerowy”. Pierwsze skojarzenie to zwykle egzotyczna lub przynajmniej filmowa sceneria: plaża, palmy, bajkowy ogród, idealnie przystrzyżony trawnik, pergola obwieszona kwieciem…Ale powiecie: banał, albo: za daleko, za trudno, a pogoda? Nie rezygnujcie tak łatwo! Spróbuję Was przekonać, że- zainspirowani moimi podpowiedziami-znajdziecie unikalne dla Was miejsce ceremonii.
![ślub w plenerze 1 ślub w plenerze](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/slub-plenerowy.jpg)
Ślub w plenerze - Uroczyście czyli jak?
Organizacja ślubu plenerowego musi uwzględniać postawiony w ustawie warunek: miejsce ceremonii ‘zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński’ .
Jak widać, najważniejsza jest owa uroczysta forma. Oczywiście takie określenie w pewnym stopniu ogranicza naszą fantazję, ale i tak pozwala na dużą swobodę: istotne, by forma uroczystości gwarantowała powagę tego wydarzenia. Ogólnikowość “uroczystej formy” stwarza okazję do szczegółowych uzgodnień z urzędnikiem- tu trzeba liczyć na jego otwartość i życzliwość. To on ma ostatnie słowo w kwestii wyboru miejsca i przygotowania koniecznych atrybutów.
Ślub w plenerze - Poza urzędem czyli gdzie?
Wybór miejsca to niewątpliwie najważniejszy etap przygotowań i warto mu poświęcić więcej czasu. Zacznijcie od określenia Waszych preferencji. Czy wyobrażacie sobie uroczystość w miejscu, w którym organizujecie przyjęcie, czy bierzecie pod uwagę inną przestrzeń i transfer do lokalu weselnego? Czy “plener” to dla Was natura, przyroda, czy bardziej miejski krajobraz i architektura? A może tak bardzo Was stresuje perspektywa nieoczekiwanej zmiany pogody,albo wręcz planujecie ślub w chłodnych miesiącach i najchętniej schowalibyście się pod dachem- byle to nie będzie dach Urzędu Stanu Cywilnego? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Wam się skupić na niektórych z wielu możliwości.
![ślub w plenerze 2 ślub w plenerze](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/slub-plenerowy-2.jpg)
Ślub w plenerze - Blisko lokalu
Wariant na pewno najprostszy organizacyjnie, wygodny- pod warunkiem, że jesteście przekonani o walorach wybranego miejsca. Wiele restauracji, hoteli, domów weselnych dysponuje odpowiednią przestrzenią bądź to we wnętrzu, bądź w najbliższym otoczeniu ( park, ogród, łąka). Warto rozpatrzyć te propozycje, ale nie rezygnować z własnych. Często Wasze świeże spojrzenie odkryje ten unikalny dla Was zakątek!
Ślub w plenerze - Blisko natury
Macie czas i warunki, żeby po ceremonii przenieść się z gośćmi do lokalu? Przed Wami cała paleta możliwości. Malownicze drzewa, urokliwy pomost nad wodą, altana w ogrodzie znajomych czy pobliskie wzgórze z ulubionym widokiem...Las? Plaża?
A może w ogóle stracicie ochotę na przyjęcie w lokalu i zostaniecie na prawdziwym garden party?
![ślub w plenerze 3 ślub w plenerze](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/slub-plenerowy-3.jpg)
Ślub w plenerze - Blisko cywilizacji
Lubicie przestrzeń miasta. W niej dostrzegacie piękno. Fascynują Was przemysłowe pejzaże, a może romantyczne zaułki? Imponująca nowoczesna architektura albo stare klimatyczne kamieniczki byłyby wymarzonym tłem dla Waszego ślubu plenerowego? A może skromniej- podoba Wam się określone podwórko, odwiedzany na randkach dach, jakiś industrialny loft? Świetny wybór! Jesteście bardzo na czasie!
Ślub w plenerze - Pod dachem
Ale daleko od urzędu...Nie zapominajcie o tej możliwości, jeśli wolicie uniknąć otwartej przestrzeni. Macie wtedy do dyspozycji szereg budynków bardzo zróżnicowanych stylistycznie. I te przemysłowe, fabryczne,i zabytkowe, pałacowe czy teatralne. Dostęp do niektórych może wymagać pozwolenia itp., ale może warto się postarać?
Ślub w plenerze - Organizacyjne niezbędniki
Niezależnie od tego, który wariant ślubu plenerowego jest dla Was najbardziej kuszący, zweryfikujcie swój wybór pod kątem warunków, które musicie spełnić.
Konieczne dla urzędnika.
Urzędnik będzie wymagał miejsca odpowiedniego do podpisania dokumentów (będzie więc potrzebny stół, krzesła) i umieszczenia w widocznym miejscu godła państwowego. Wszystkie te szczegóły trzeba omówić z urzędnikiem- już uwzględniając konkretną scenerię ślubu.
Konieczne dla gości.
Nagłośnienie. Pewnie, że jesteście dla siebie najważniejsi, ale inni też chcą usłyszeć Waszą przysięgę. Zadbajcie o to od strony technicznej, żeby sprzęt nie zawiódł. Przećwiczcie użycie i przekazywanie sobie mikrofonu, żeby dodatkowo się nie stresować takim drobiazgiem. Od nas- fotografów- dodam: dobrze, żeby nawet najbardziej profesjonalna aparatura nie była nieodłącznym elementem każdego ujęcia.
Konieczne dla gości.
Miejsca dla gości. Ślub plenerowy wymaga zaplanowania i przygotowania miejsca dla gości. Trzeba przewidzieć, skąd goście będą podchodzić, gdzie się gromadzić. Warto jasno określić, jak i gdzie mają zajmować miejsca, żeby móc obserwować uroczystość, a równocześnie nie zakłócać jej przebiegu. Konieczna okaże się pomoc wyznaczonej w tym celu osoby (osób).
![ślub w plenerze 4 ślub w plenerze](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/slub-plenerowy-4.jpg)
Coś specjalnie dla was!
Macie już wrażenie, że za dużo tego i wszystko na Waszej głowie? Najwyższy czas na znalezienie i wyznaczenie kogoś do pomocy. Najlepiej, żeby to był Wasz Pełnomocnik Organizacji Ślubu Plenerowego, czyli osoba zorientowana w całym scenariuszu i odpowiedzialna za ustawienie gości i przygotowanie niezbędnych akcesoriów. Dobrze, żeby nie pełniła w tym dniu innych obowiązków i mogła się skupić wyłącznie na tej części uroczystości. Powinniście ją darzyć zaufaniem i być pewnym jej zdolności do zarządzania.
I na koniec bardzo ważna uwaga: Wasz ślub plenerowy może być jedyny w swoim rodzaju nie tylko z racji wybranego przez Was miejsca. Będzie miał swoją część oficjalną prowadzoną przez urzędnika, ale do niej możecie- w porozumieniu z nim- dołączyć coś bardziej osobistego. Może to być na przykład Wasza osobista przysięga, kilka słów do siebie nawzajem- wypowiedzianych lub odczytanych. Na przemówienia kierowane do gości będzie czas podczas przyjęcia i wznoszenia toastów, ale teraz macie okazję powiedzieć sobie- choć przy świadkach- coś szczególnego. Zróbcie to!
Zdjęcia zostały wykonane w: Kompleksie Taaka Ryba w Suminie, Przestrzeni Kreatywnej Kotulińskiego 6, Restauracji Łania w Parku Śląskim oraz pod Ostravą.
Szukasz inspiracji na swój ślub?
Przygotowaliśmy kilka porad które pozwolą ci zapanować nad przedślubnym chaosem
Zimne ognie na weselu
W ciepłym blasku – Zimne ognie na weselu
Pokazy fajerwerków wciąż bywają weselną atrakcją, chociaż wzbudzają wiele kontrowersji i niestety sporo kosztują. Jeśli jednak zależy Wam na ciekawych zdjęciach w ognistym blasku, dobrym rozwiązaniem okazują się znacznie tańsze i dostępne zimne ognie. Dodatkowym atutem jest zaangażowanie gości, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w ich prezentacji i dobrze się przy tym bawić. Żeby pokaz naprawdę się udał i na długo został pozytywnie zapamiętany, musi być poprzedzony solidnym przygotowaniem. W tym wypadku -nie tylko dla sprawności organizacyjnej, ale głównie ze względu na bezpieczeństwo-obok przygotowania materiałów trzeba odpowiednio przygotować gości. Niedopuszczalny jest chaos, nierównomierne odpalanie ogni, tłok. Bardzo ważna jest w tej sytuacji dobra współpraca z fotografem- żeby zdjęcia dobrze wypadły, a wszyscy przy tym dobrze się bawili, to z nim musicie uzgodnić szczegóły, wyreżyserować przebieg zabawy.
Zimne ognie na weselu – kiedy?
Najlepiej zacząć od wyboru właściwego momentu. Oczywiście zimne ognie mają sens po zapadnięciu zmroku. Fotografowie zwykle polecają chwile tuż przed nim, zanim zapadnie ciemność. Wiele jednak zależy od tego, jaki etap uroczystości odbywa się w tym czasie- czy wychodzicie z kościoła , urzędu, czy właśnie prezentujecie swój pierwszy taniec, a może pora na przerwę w szalonej zabawie na parkiecie? A może lepszy moment nastąpi znacznie później? Nie ma przeszkód, żeby tak się stało.
Zimne ognie na weselu – gdzie?
Właśnie- gdzie planujecie odpalić ognie? Wewnątrz lokalu? Wtedy musicie to uzgodnić z menagerem. Z różnych względów może odmówić, ale to nie problem, bo ta część zabawy świetnie wypadnie w plenerze. Trzeba tylko znacznie wcześniej wybrać konkretne miejsce blisko sali weselnej, przewidując możliwość zgromadzenia określonej liczby gości na otwartej przestrzeni.
Zimne ognie na weselu – jakie?
Zimne ognie powinny mieć długość minimum 40cm, żeby wystarczająco długo się paliły. Ich ilość należy podwoić w stosunku do liczby gości. Chodzi o to, żeby ich nie zabrakło i żeby w ich blasku udało się zrobić jak najwięcej ujęć.
Zimne ognie na weselu – w jaki sposób?
Zanim odpalimy zimne ognie, musimy zadbać o zapowiedź tego wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem- nawet na godzinę przedtem ( goście chcą czasem poprawić strój czy makijaż, ale nie tłoczyć się w toalecie).Wyraźnie określamy miejsce zabawy, informujemy, skąd wziąć zimne ognie, na jaki sygnał je odpalić, jak się ustawić (dla bezpieczeństwa zwiewnych sukienek warto zadbać o bezpieczne odstępy). Tylko dobra synchronizacja gwarantuje spektakularny efekt. Wskazana przez Was osoba przygotowuje ognie w wyznaczonym, dostępnym miejscu i sprawnie je rozdziela. Podobnie dysponuje zapalniczkami, przydzielając jedną na kilka osób. Reszta zależy już od Waszej (fotografa?) inwencji- czy ustawicie się w kole, czy przejdziecie przez tunel pod ramionami gości? czy będziecie tańczyć rytmicznie poruszając ogniami? To będą tylko chwile, bo ognie zgasną, ale w ich blasku uda się utrwalić wspaniałe emocje: wzruszenie, radość, zachwyt.
Zdjęcia w tym wpisie powstały w restauracji Leśna perła w Rudzińcu oraz w restauracji Dworek new restaurant w Bielsku Białej.
Fotograf ślubny. Jak wybrać tego odpowiedniego?
Fotograf Ślubny
Skoro ten tekst przykuł twoją uwagę to najprawdopodobniej stoisz przed jednym z najważniejszych wyborów w trakcie organizacji wymarzonego ślubu.
Jak zdążyłeś się pewnie przekonać, ilość ofert oraz mnogość fotografów operujących przeróżnymi stylami jest oszałamiająca. Tym bardziej cieszymy się że może nasz tekst i kilka porad w nim zawartych pomoże ci podjąć decyzję która sprawi że zawsze chętnie będziesz wracać do wspomnień przeglądając odbitki czy karty albumu ślubnego. Zanim jednak przejdziemy dalej, pozwól że się przedstawimy. Jesteśmy Karol i Aga – fotograf ślubny a z poniższego tekstu dowiesz się jak pracujemy, co oferujemy jeżeli zatrudnisz nas do zrobienia reportażu ślubnego czy sesji zdjęciowej oraz podpowiemy czym się kierować i na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego fotografa na ślub. Chciałbym podkreślić że poniższy artykuł nie ma na celu TYLKO zaoferowania ci naszych usług. Bardzo zależy nam aby świadomość par decydujących się na wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego była na wysokim poziomie i jeżeli wybór nie padnie “na nas”, aby naszym kolegom i koleżankom z branży łatwiej się z takimi parami pracowało. Niektóre błędy stylistyczne i dziwne słowa wplecione w tekst mają na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach i pomoc w znalezieniu wartościowych treści wszystkim osobom które stoją przed takim samym dylematem jak ty. No! Skoro część oficjalną mamy już za sobą, zapraszamy do kontynuacji tego artykułu poniżej.
Fotograf na ślub – gdzie szukać?
Fotograf którego szukasz wcale nie musi być z twojego miasta. Zobacz na przykładzie. Fotografowaliśmy ślub Agaty i Michała z Jeleniej Górze, ślub Kasi i Adama w podkrakowskiej Dolinie Cedronu a nawet piękną ceremonię zaślubin Donny i Caio w resorcie Desa Seni na Bali w Indonezji.
W przypadku ślubu poza województwem Śląskim, prosimy nasze pary o zorganizowanie jakiegoś sensownego noclegu…. i tyle. Reszta to logistyka po naszej stronie. No, może oprócz ślubu na Bali… to jest historia na co najmniej dwie kawy.
Podsumowując, jeżeli znajdziesz fotografa który bardzo odpowiada twoim wymaganiom i obawiasz się odległości jaka was dzieli to nie wahaj się zapytać go o dodatkowe koszty jego pracy daleko od domu. Może się okazać że spokojnie zmieści się w zakładanym przez ciebie budżecie.
Fotograf ślubny – od czego zacząć poszukiwania.
Zacznijmy od początku. Zakładam że etap poszukiwań w wyszukiwarce masz już za sobą. Powiedzmy że zaczynasz od momentu gdy masz wybranych kilka stron fotografów ślubnych którzy swoimi fotografiami i sposobem wypowiadania się trafiają w twoje poczucie estetyki. Zacznij od portfolio. Najczęściej będzie to osobna zakładka na stronie www lub wpisy na blogu – tak jak na naszej stronie internetowej. Jeżeli nie znajdziesz portfolio na stronie www którą przeglądasz to nic straconego, napisz maila z prośba o udostępnienie zdjęć z kilku ślubów. Jeżeli masz do czynienia z profesjonalistą to na pewno zasypie cię linkami do reportaży ślubnych. Tutaj jedna ważna uwaga. Większość fotografów zamieszcza w swoim portfolio bardzo okrojoną historię z danego ślubu. Jeśli rozejrzysz się po naszej stronie to z łatwością zauważysz że wszystkie ślubne historie zamykają się w około 70 fotografiach. To celowy zabieg – żeby nie zanudzić oglądającego. Dlatego warto poprosić każdego z wybranych przez ciebie fotografów o udostępnienie kilku pełnych reportaży ślubnych jakie otrzymały od nich państwo młodzi. W końcu wy też taką galerię otrzymacie!
Po wstępnej selekcji przychodzi czas na spotkanie i rozmowę. To chyba najważniejszy element w trakcie wyboru fotografa. W przypadku spotkania z nami, zaprosimy ciebie lub was do naszej pracowni. Jest to przestrzeń w naszym domu gdzie obrabiamy zdjęcia i spotykamy się z naszymi parami. Tutaj możesz zobaczyć kilka zdjęć z początków jej istnienia: Karol & Aga – pracownia fotograficzna. Na wygodnych fotelach przy herbacie na spokojnie opowiemy o naszym stylu pracy, omówimy wszystkie niezbędne formalności i zaprezentujemy albumy i odbitki. Rozmowa z fotografem pozwoli ci też ocenić czy czujecie się ze sobą komfortowo – to jest klucz do udanych zdjęć ślubnych. Koniecznie zwróć uwagę jak fotograf opowiada o swojej pracy i jak odpowiada na wszystkie pytania które mu zadasz. Jeżeli zwyczajnie “jara się” każdym ślubem który fotografował to masz pewność że właśnie rozmawiasz z kimś dla kogo fotografia ślubna to największa pasja – i to jest kolejny klucz do udanych zdjęć ślubnych.
Nie zrażaj się jeżeli fotograf zaproponuje spotkanie w kawiarni czy jakimś innym ciekawym miejscu. To też ma swoje uroki. Nie będę też ukrywał że coraz więcej takich rozmów odbywamy za pomocą Skype. Taka rozmowa też się liczy 🙂
Fotograf ślubny – trochę o stylu
Fotograf ślubny z klasycznym stylem. Niekoniecznie drogi. Najczęściej reklamuje się słowami: artystyczna fotografia ślubna, niebanalna fotografia ślubna, naturalna fotografia ślubna, kreatywna fotografia ślubna. To dość bezpieczny wybór. Otrzymasz pakiet poprawnych zdjęć z przygotowań, ceremonii, wesela i pleneru innego dnia. Rodzice na bank będą zadowoleni, a wy? sami sobie odpowiedzcie. Fotograf ambitny, artystyczna dusza – taki który myśli na każdym reportażu i stara się wszystkie klasyczne momenty przeplatać autorskimi fotografiami najmniej dostrzegalnych momentów. Wyróżnia się spójnym stylem, ładnie prezentuje się w sieci, jest aktywny w socjał mediach. Tutaj dość łatwo można dać się wpuścić w przysłowiowe maliny, ale o tym za chwilę.
Fotograf ślubny – jeszcze trochę o stylu
Ambitniejszy fotograf powinien biegle posługiwać się wieloma technikami, niezależnie od warunków w jakich będzie mu dane pracować – reportaż ślubny to częste zmiany światła, miejsc gdzie powstają zdjęcia, dynamika wydarzeń. Jeżeli kilka reportaży danego fotografa jest w stanie sprawić że rozpoznacie jego zdjęcia po stylu obróbki, kadrowania czy innych unikalnych cech – możecie się spokojnie decydować na jego usługi. Jeżeli jednak przytłoczy was ilość pionowych kadrów z bardzo rozmytym tłem, ilość zdjęć detali jakie oddaje swoim parom jest niepokojąco duża a zdjęć z pleneru nie da się zobaczyć do końca bo są ich setki – współpraca z kimś takim może skończyć się wielkim nieporozumieniem. Dobra edycja zdjęć (nie obróbka) to jedna z kluczowych umiejętności.
Fotograf ślubny – z jakimi kosztami trzeba się liczyć.
Jedną z najważniejszych kwestii (dla ciebie pewnie równie ważną) jest cena jaką przyjdzie zapłacić za zatrudnienie profesjonalnego fotografa. Trudno jednoznacznie powiedzieć ile będzie kosztował reportaż ślubny i mimo oferty wraz z cenami jakie zapewne otrzymasz na maila, koszt każdego reportażu jest trochę inny. W naszej ofercie znajdują się trzy opcje:
– reportaż skrócony w którym towarzyszymy wam przez maksymalnie 8 godzin
– reportaż 10 godzinny
– reportaż pełny gdzie będziemy z wami około 12 godzin
Opcje które proponujemy różnią się od siebie ilością zdjęć które otrzymacie, nakładem pracy i czasem jaki z wami spędzimy w dniu ślubu co przekłada się na większą lub mniejszą cenę ostateczną.
Dodatkowo proponujemy sesję narzeczeńską, kilkugodzinną sesję plenerową, albumy i odbitki w dość nietypowej oprawie. Są to opcje dodatkowe które możecie w każdej chwili zarezerwować.
Wybór oprawy w jakiej otrzymacie wasze zdjęcia warto przełożyć na czas kiedy będziecie już małżeństwem. Podczas organizacji ślubu czeka cię jakiś milion decyzji do podjęcia więc po co sobie dokładać.
Wiem że to zabrzmi jak najbardziej wyświechtane hasło sprzedawcy garnków ale nie warto oszczędzać na fotografie ślubnym. Założę się że zależy ci na pamiątce na długie lata. Warto więc potraktować zatrudnienie profesjonalisty jako inwestycję w piękne wspomnienia a nie konieczność. Niższa cena – mimo dobrze wyglądających zdjęć na pierwszy rzut oka nie bierze się znikąd. Może to być brak zapasowych kopii materiału zdjęciowego a więc ryzyko że nigdy nie zobaczycie zdjęć z waszego ślubu, brak zapasowego aparatu podczas fotografowania – to samo ryzyko co przy braku kopii zapasowej, brak zarejestrowanej działalności – tutaj nie muszę mówić jakie to niesie za sobą konsekwencje i wiele wiele innych.
Rozmowa o kosztach to chyba najbardziej krępująca część całego procesu zatrudniania fotografa na ślub i mam nadzieję że moje słowa traktujesz jak dobrą radę a nie naciąganie w stylu wspomnianego wcześniej sprzedawcy garnków.
Karol & Aga – Fotograf ślubny
Na sam koniec jeszcze jedna rada. Zatrudniając profesjonalnego fotografa na swój ślub pamiętaj że komunikacja, dobrze zakomunikowane twoje potrzeby, odpowiednia odpowiedź zwrotna i spisanie wszystkiego w formie przejrzystej umowy pozwolą uniknąć wielu nieporozumień.
Kilka przydatnych adresów
Florystyka ślubna na najwyższym poziomie:
Natura – Art
Video ślubne:
Evil Eye Weddings
Tego pana nie trzeba przedstawiać:
DJ Artur Mazurek
Parkiet się pali!
DJ Matyjas
Słodziutko!
Cukiernia Witoszek
Slow wedding - odważysz się?
Slow wedding – Odwagi!
Jesteście odważni- przecież decyzja o zawarciu związku małżeńskiego wymaga nie lada odwagi. Jednak czy macie jej wystarczające zasoby, by Wasz ślub odbył się dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście? Czy macie swój pomysł na wesele? Czy bierzecie pod uwagę konieczność przekonania rodziców, że Wasza wizja uroczystości odbiega od ich wyobrażeń?
Jeśli nie, podążajcie śladem wielu innych par, śladem tradycji i weselnych zwyczajów, inspirując się ich ciekawą interpretacją.
Jeśli na te pytania reagujecie błyskiem w oku i odpowiadacie trzy razy “tak”, zacznijcie planować slow wedding…
Slow wedding – o co własciwie chodzi?
Slow wedding nie jest dla każdego. Mam nadzieję że poniższy artykuł pomoże ci przekonać się czy to twoja bajka. Slow wedding zdradza wyznawaną przez Was filozofię: widocznie cenicie sobie nade wszystko życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Wyżej stawiacie Wasze indywidualne upodobania niż obowiązujące trendy. Lubicie towarzystwo, szanujecie innych ludzi, ale niechętnie rezygnujecie dla nich z tego, na czym Wam zależy. Szkoda, żeby w tak ważnym momencie życia, kiedy zawieracie małżeństwo, odejść od tych zasad. Slow wedding pozwoli Wam zachować i zamanifestować Waszą indywidualność. Ten styl zakłada odejście od schematów- nie dla demonstracji buntu, ale dla zachowania wierności samym sobie, prowadzi do odnalezienia harmonii ze światem, zatrzymania się w jego biegu, zaznaczenia swojej w nim obecności. W dniu ślubu chcecie powiedzieć: halo, to MY, tacy jesteśmy, bądźcie dziś z nami, bo to NASZ niezwykle ważny dzień!
Slow wedding – Przed Wami spełnienie kilku warunków.
Wasza wizja ślubu i wesela jest efektem Waszych uzgodnień, akceptujecie ją oboje.
Jesteście gotowi na mniej lub bardziej burzliwą dyskusję z bliskimi ( rodzice, dziadkowie, inni wpływowi krewni) co do stylu, miejsca i przebiegu uroczystości, zapraszanych gości, menu, muzyki i weselnych atrakcji. Musicie bardzo spokojnie, lecz stanowczo przekonać ich do własnych pomysłów. Może się sprawdzić delikatna presja w rodzaju: uważaliśmy Was za nowoczesnych, liczymy na Waszą otwartość, pokażmy razem ,jak potrafimy być oryginalni, reszta rodziny będzie Was podziwiać, może zazdrościć…?
Przy całej spontaniczności koncepcji ślub i wesele muszą być rzetelnie przygotowane organizacyjnie. Chodzi o to, żeby nie zdawać się wyłącznie na “porywy serca”, nie stresować się sytuacjami niepotrzebnego chaosu. Warto zaplanować wszystko po swojemu, dać sobie w tym planie sporo swobody, jednak tego planu się trzymać. Chcecie, żeby goście pletli z Wami wianki na łące? Przygotujcie miejsce i potrzebne akcesoria. Wolicie zagrać z nimi w badmintona? Trzeba przewidzieć choćby improwizowane boisko i sprzęt.
Jak możecie wyróżnić swój ślub i wesele Waszą indywidualnością?
Otóż już na etapie ustalenia rodzaju ceremonii. Ślub cywilny i kościelny oddzielnie czy konkordatowy? A może ślub jednostronny lub humanistyczny? Do którego jesteście zdecydowanie przekonani?
Dalej- przy wyborze miejsca. Ślub we wnętrzach czy w plenerze? Gdzie konkretnie? To musi być przestrzeń, w której będziecie się czuć komfortowo.
Pora na wybór strojów zgodnych z poprzednimi decyzjami- niech będą utrzymane w wybranym stylu ceremonii. Nie jest powiedziane, że wybierając tradycyjną ceremonię nie możecie sobie pozwolić na zaznaczenie swojej oryginalności- przy zachowaniu ogólnych norm można przecież przemycić coś, co szczególnie Was charakteryzuje ( styl sukni czy garnituru, bukiet, wianek, buty, inne dodatki).
Gdzie będziecie się bawić? Lokal czy plener? Elegancko czy na luzie? Niech będzie tak, jak lubicie.
Przy jakiej muzyce? Takiej, którą uwielbiacie słuchać, przy której chętnie zatańczycie i porwiecie do tańca gości. Chyba że macie ochotę na żart i będziecie się świetnie bawić w konwencji odległej od Waszych codziennych upodobań.
Przewidujecie jakieś atrakcje dla gości? Proszę bardzo- pod warunkiem, że i Wam się podobają, że chcecie się nimi podzielić.Tu macie pole do popisu- niełatwo odejść od weselnych konkursów, fajerwerków itp.Dajcie upust swojej fantazji!
Co by tu przekąsić? W lokalu zawsze możecie wybrać jakiś wariant weselnego menu, ale przecież możecie zaproponować własne.Plener daje jeszcze więcej możliwości- od dowolnego cateringu do potraw przygotowanych na miejscu, mniej lub bardziej wykwintnych czy skomplikowanych. Niech to będzie coś, na co właśnie Wy macie ochotę!
To Wasz dzień.Cieszcie się nim, sobą, a Wasza radość rozpromieni gości. Spełniając swoje marzenie o tym dniu będziecie w siódmym niebie, a szczęśliwi ludzie chętnie dzielą się swoim szczęściem.
Slow wedding
Odważysz się?
Odwagi!
Jesteście odważni- przecież decyzja o zawarciu związku małżeńskiego wymaga nie lada odwagi. Jednak czy macie jej wystarczające zasoby, by Wasz ślub odbył się dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście? Czy macie swój pomysł na wesele? Czy bierzecie pod uwagę konieczność przekonania rodziców, że Wasza wizja uroczystości odbiega od ich wyobrażeń?
Jeśli nie, podążajcie śladem wielu innych par, śladem tradycji i weselnych zwyczajów, inspirując się ich ciekawą interpretacją.
Jeśli na te pytania reagujecie błyskiem w oku i odpowiadacie trzy razy “tak", zacznijcie planować slow wedding...
Slow wedding - o co właściwie chodzi?
Slow wedding nie jest dla każdego.
Mam nadzieję że poniższy artykuł pomoże ci przekonać się czy to twoja bajka. Slow wedding zdradza wyznawaną przez Was filozofię: widocznie cenicie sobie nade wszystko życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Wyżej stawiacie Wasze indywidualne upodobania niż obowiązujące trendy. Lubicie towarzystwo, szanujecie innych ludzi, ale niechętnie rezygnujecie dla nich z tego, na czym Wam zależy. Szkoda, żeby w tak ważnym momencie życia, kiedy zawieracie małżeństwo, odejść od tych zasad. Slow wedding pozwoli Wam zachować i zamanifestować Waszą indywidualność. Ten styl zakłada odejście od schematów- nie dla demonstracji buntu, ale dla zachowania wierności samym sobie, prowadzi do odnalezienia harmonii ze światem, zatrzymania się w jego biegu, zaznaczenia swojej w nim obecności. W dniu ślubu chcecie powiedzieć: halo, to MY, tacy jesteśmy, bądźcie dziś z nami, bo to NASZ niezwykle ważny dzień!
Slow wedding - Przed Wami spełnienie kilku warunków.
Wasza wizja ślubu i wesela
jest efektem Waszych uzgodnień, akceptujecie ją oboje.
Jesteście gotowi na mniej lub bardziej burzliwą dyskusję z bliskimi ( rodzice, dziadkowie, inni wpływowi krewni) co do stylu, miejsca i przebiegu uroczystości, zapraszanych gości, menu, muzyki i weselnych atrakcji. Musicie bardzo spokojnie, lecz stanowczo przekonać ich do własnych pomysłów. Może się sprawdzić delikatna presja w rodzaju: uważaliśmy Was za nowoczesnych, liczymy na Waszą otwartość, pokażmy razem ,jak potrafimy być oryginalni, reszta rodziny będzie Was podziwiać, może zazdrościć…?
Przy całej spontaniczności koncepcji ślub i wesele muszą być rzetelnie przygotowane organizacyjnie. Chodzi o to, żeby nie zdawać się wyłącznie na “porywy serca”, nie stresować się sytuacjami niepotrzebnego chaosu. Warto zaplanować wszystko po swojemu, dać sobie w tym planie sporo swobody, jednak tego planu się trzymać. Chcecie, żeby goście pletli z Wami wianki na łące? Przygotujcie miejsce i potrzebne akcesoria. Wolicie zagrać z nimi w badmintona? Trzeba przewidzieć choćby improwizowane boisko i sprzęt.
Jak możecie wyróżnić swój ślub i wesele Waszą indywidualnością?
Otóż już na etapie ustalenia rodzaju ceremonii. Ślub cywilny i kościelny oddzielnie czy konkordatowy? A może ślub jednostronny lub humanistyczny? Do którego jesteście zdecydowanie przekonani?
Dalej- przy wyborze miejsca. Ślub we wnętrzach czy w plenerze? Gdzie konkretnie? To musi być przestrzeń, w której będziecie się czuć komfortowo.
Pora na wybór strojów
zgodnych z poprzednimi decyzjami – niech będą utrzymane w wybranym stylu ceremonii.Nie jest powiedziane, że wybierając tradycyjną ceremonię nie możecie sobie pozwolić na zaznaczenie swojej oryginalności- przy zachowaniu ogólnych norm można przecież przemycić coś, co szczególnie Was charakteryzuje ( styl sukni czy garnituru, bukiet, wianek, buty, inne dodatki).
![39_dorota_tomek_00545 22 39_dorota_tomek_00545 10](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2022/07/39_dorota_tomek_00545-uai-1500x2000.jpg)
![aneta_mateusz_plener_00060 23 aneta_mateusz_plener_00060 11](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/aneta_mateusz_plener_00060-scaled-uai-1707x2276.jpg)
![sabina_jakub_slub_00312 24 sabina_jakub_slub_00312 12](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/sabina_jakub_slub_00312-scaled-uai-1707x2276.jpg)
![julia_kamil_00036 kopia 25 julia_kamil_00036 kopia 13](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/julia_kamil_00036-kopia-scaled-uai-1707x2276.jpg)
![ania_krzys_plener_kolor_00135 26 ania_krzys_plener_kolor_00135 14](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/ania_krzys_plener_kolor_00135-scaled-uai-1707x2276.jpg)
![ola_lukasz_plener_00136 kopia 27 ola_lukasz_plener_00136 kopia 15](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/ola_lukasz_plener_00136-kopia-scaled-uai-1707x2276.jpg)
![agata_mateusz_00016 28 agata_mateusz_00016 16](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/agata_mateusz_00016-scaled-uai-1708x2277.jpg)
![zuzia_mateusz_00033 29 zuzia_mateusz_00033 17](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/02/zuzia_mateusz_00033-scaled-uai-1707x2276.jpg)
Gdzie będziecie się bawić?
Lokal czy plener? Elegancko czy na luzie? Niech będzie tak, jak lubicie.
Przy jakiej muzyce? Takiej, którą uwielbiacie słuchać, przy której chętnie zatańczycie i porwiecie do tańca gości. Chyba że macie ochotę na żart i będziecie się świetnie bawić w konwencji odległej od Waszych codziennych upodobań.
Przewidujecie
atrakcje dla gości?
Proszę bardzo- pod warunkiem, że i Wam się podobają, że chcecie się nimi podzielić.Tu macie pole do popisu- niełatwo odejść od weselnych konkursów, fajerwerków itp.Dajcie upust swojej fantazji!
Co by tu przekąsić?
W lokalu zawsze możecie wybrać jakiś wariant weselnego menu, ale przecież możecie zaproponować własne.Plener daje jeszcze więcej możliwości- od dowolnego cateringu do potraw przygotowanych na miejscu, mniej lub bardziej wykwintnych czy skomplikowanych. Niech to będzie coś, na co właśnie Wy macie ochotę!
To Wasz dzień!
Cieszcie się nim, sobą, a Wasza radość rozpromieni gości. Spełniając swoje marzenie o tym dniu będziecie w siódmym niebie, a szczęśliwi ludzie chętnie dzielą się swoim szczęściem.
Ślub konkordatowy - przewodnik po formalnościach.
Ślub konkordatowy – a może dwa śluby?
Może tak bardzo marzycie o ślubie, że chętnie wzięlibyście od razu dwa…W takim wypadku doradzamy dwie ceremonie: świecką ( w Urzędzie Stanu Cywilnego) i religijną ( w kościele). Można je rozdzielić w czasie, można każdą zaplanować w innej stylistyce, można zróżnicować gości. Oczywiście trzeba się liczyć z podwojeniem formalności i ogólnie z większym wysiłkiem organizacyjnym. Ale może chcecie to przeżyć jeszcze raz?
Ślub konkordatowy – to może jednak jeden ślub?
Jeśli Wasze ślubne marzenia skupiają się na jednej wyjątkowej uroczystości, ale chcecie swój związek zalegalizować zarówno wobec prawa cywilnego, jak i w zgodzie z prawem kościelnym, zaplanujcie ślub konkordatowy. Składając przysięgę w kościele, równocześnie zawieracie świecki związek małżeński.
Żeby ślub konkordatowy został zawarty, jednocześnie muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:
oświadczenie w obecności duchownego woli jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła lub innego związku wyznaniowego oraz państwowemu prawu polskiemu, sporządzenie aktu małżeństwa przez kierownika właściwego Urzędu Stanu Cywilnego.
Złożenie oświadczenia woli w obecności duchownego sankcjonuje Wasz związek w wymiarze religijnym i świeckim. Zostanie on zarejestrowany przez Urząd Stanu Cywilnego – po otrzymaniu od duchownego dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa ( powinno się to odbyć w ciągu 5 dni).
Ślub konkordatowy – jakich dokumentów potrzebujesz
Zanim dostaniecie do ręki ten ważny dokument, musicie sami przygotować kilka innych.
Do kancelarii parafialnej kościoła, w którym chcecie wziąć ślub konkordatowy, będą potrzebne Wasze:
świadectwa chrztu- koniecznie aktualne, czyli nie starsze niż sprzed 6 miesięcy, z informacją o stanie wolnym i przyjęciu sakramentu bierzmowania, dowody osobiste
Z kolei do USC zgłaszacie się z ważnymi dowodami osobistymi i dowodem uiszczenia opłaty skarbowej na konto Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, w którym odbędzie się ślub konkordatowy. Potrzebne akty urodzenia powinny być dostępne w ogólnopolskim elektronicznym systemie rejestracji akt stanu cywilnego, więc nie musicie ich przygotować. W urzędzie otrzymacie zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.
Dotąd wymienione formalności powinniście załatwić ok.3 -6 miesięcy przed planowanym ślubem. Natomiast kilka tygodni przed nim pozostanie Wam dostarczenie do kancelarii parafialnej jeszcze kilku dokumentów ( szczegółowe wymagania ustalają same parafie):
- zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, katechizacji, wizycie w poradni życia rodzinnego
- potwierdzenie odczytania zapowiedzi, jeśli oboje lub jedno z Was należy do innej parafii.
- Najczęściej bywa też wymagane dostarczenie do kancelarii w dniu ślubu zaświadczenia do ślubu konkordatowego o odbytej spowiedzi przedślubnej
Ślub konkordatowy – z jakimi kosztami należy się liczyć?
Biorąc pod uwagę koszty tego aspektu przygotowań, musicie zapłacić urzędową opłatę skarbową ( w kasie USC lub przelewem) oraz opłatę dla duchownego ( zwyczajowo określaną jako “co łaska”). Zapłacicie też za odpisy aktu małżeństwa- poza jednym bezpłatnym egzemplarzem.
I to tyle, jeśli mówimy o standardowym ślubie konkordatowym.
Ślub konkordatowy – czy potrzebne są dodatkowe dokumenty?
Dodatkowe dokumenty są niezbędne w następujących sytuacjach:
ślub konkordatowy chce zawrzeć kobieta, która ukończyła 16 lat, ale nie jest pełnoletnia – wymagana jest zgoda sądu, taki ślub chcą zawrzeć osoby spowinowacone – również konieczna zgoda sądu,
ślub konkordatowy zawiera obcokrajowiec- musi dołączyć dokument potwierdzający możliwość wstąpienia w związek małżeński zgodnie z prawem obowiązującym w jego kraju; dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub przez niego uwierzytelnione.
Ślub konkordatowy – podsumowując
Wiem wiem, czytając jakie warunki trzeba spełnić, ile dokumentów przygotować i jakie spotkania i szkolenia odbyć, cała procedura przypomina zimowe wejście na K2 bez tlenu. Bez obaw! Każdy z nas – małżonków to przeszedł i zapewniam że nie było tak źle. Poniżej, dla ułatwienia lista wszystkich formalności które trzeba spełnić przed zawarciem ślubu konkordatowego.
Nauki przedmałżeńskie – odbywają się kilka razy do roku w każdej parafii bądź dedykowanych ośrodkach. Nauki można zrobić wcześniej z racji bezterminowości zaświadczenia
Spotkanie w parafialnej poradni małżeńskiej
Rezerwacja terminu w kościele
W przypadku ślubu w innej parafii potrzebna jest zgoda obu proboszczów
Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – ważne 6 miesięcy, weźcie to pod uwagę planując datę ślubu konkordatowego
Wizyta u proboszcza z parafii w której ma odbyć się ślub z zaświadczeniem z USC, dokumentami potwierdzającymi chrzest i bierzmowanie oraz dokumentami z nauk przedmałżeńskich
Możliwe że zostaniecie poproszeni o zaświadczenie ze spowiedzi
Ostatnimi formalnościami jest sporządzenie aktu małżeństwa, wszystkich potrzebnych oświadczeń i podpisanie ich przez was, świadków i samego duchownego który udziela wam ślubu.
Sesja ślubna czy narzeczeńska? - 13 inspirujących porad.
Sesja ślubna czy narzeczeńska? A może sesja ślubna i narzeczeńska?
Sieć pęka w szwach od poradników i artykułów które w mniejszy czy większy sposób odpowiedzą na pytanie co wybrać. Skoro trafiliście tutaj to jestem niemal pewien że postanowiliście zapisać w formie zdjęć związek jaki razem tworzycie i nie trzeba was będzie długo namawiać żeby wyskoczyć na wspólne zdjęcia. A może zastanawiacie się po co nam sesja narzeczeńska? W poniższym poradniku postaram się opowiedzieć o praktycznych cechach sesji narzeczeńskiej i poślubnej oraz o tym co dla nas jako fotografów ślubnych w takich zdjęciach jest najważniejsze. Dowiecie się też która opcja będzie dla was najlepsza. Tym wpisem rozpoczynamy cykl poradnikowy który, mam nadzieję przypadnie wam do gustu.
![](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/01/1_aneta_mateusz_plener_00087.jpg)
![](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/01/2_aneta_mateusz_narzeczenska_00078_aneta_mateusz_narzeczenska_00055.jpg)
Sesja narzeczeńska – wnuki ci za to podziękują!
Trendy ślubne się zmieniają i szczerze mówiąc, popularność sesji narzeczeńskich przerosła w ostatnich latach niezniszczalne dotychczas sesje po ślubie. Postanowiliśmy zbadać temat i przeprowadzić małe dochodzenie wśród naszych par żeby ustalić co tak naprawdę jest powodem tego zjawiska. Odpowiedzi jakie słyszeliśmy dały nam jasny obraz. Zdjęcia bez ślubnego “outfitu” trafiają do ramek, na zaproszenia, do albumów rodzinnych a czas jaki spędzamy razem na zdjęciach to po prostu fajna przygoda. Patrząc na nasze archiwum widzimy też że na jednym spotkaniu się nie kończy. Coraz więcej naszych par zaczyna od sesji narzeczeńskiej i przez kolejne spotkania na ślubie, sesji brzuszkowej, noworodkowej, z okazji 1 urodzin dziecka buduje swoje domowe archiwa korzystając z naszych usług. To miłe! I to pokazuje w którą stronę zmierza nasza praca. Wnuki wam za to podziękują!
Sesja narzeczeńska – Odkryj na nowo przestrzenie które są ci bliskie
Zacznijmy od tego, że sesja wcale nie musi być nudnym, nużącym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie, dobrze zaplanowana może stać się przygodą, którą wspominać będziecie przez długi czas. Jednym z największych wyzwań może okazać się wybór odpowiedniego miejca na zdjęcia. Na wspólne zdjęcia zdecydować możecie się zarówno w miejscach, które darzycie szczególną sympatią – to dla nas bardzo ważne gdy miejsce które wybierzecie ma dla was szczególne znaczenie. Miejsc które mogą was zainspirować jest wiele, może to być park w którym się poznaliście, czy też miejskie uliczki, na których stawialiście pierwsze wspólne kroki. Świetnym pomysłem na sesję, która może być również doskonałą przygodą może być zarówno weekendowy wyjazd za miasto, czy wakacyjna podróż. Finalną decyzję zawsze zostawiam wam ale w razie czego znamy kilka ciekawych adresów.
![](https://www.karolaga.com/wp-content/uploads/2021/01/3_klaudia_patryk_slub00488.jpg)
Sesja narzeczeńska – Zadbaj by to był fantastyczny dzień
Sesja narzeczeńska może być świetnym pretekstem do inwestycji w siebie, wasz związek i przeniesienie go na całkiem inny poziom.
Oto co radzimy naszym parom przed sesją:
Zacznijcie od tego że weźmiecie dzień wolny. Wyśpijcie się, zjedzcie razem dobre śniadanie, napijcie się kawy. Może małe zakupy? Nic tak nie robi na dobre samopoczucie jak nowe ubrania które idealnie będą wyglądać na zdjęciach. A po południu? Sama sesja to odkrywanie nowej przestrzeni, ciekawe rozmowy i bardzo romantyczne i intymne chwile które sprawią że tego dnia tak łatwo nie zapomnicie.
Sesja narzeczeńska – W co się ubrać?
Stylizację najlepiej zacząć ustalać od miejsca i pomysłu na zdjęcia. Będzie wam dużo łatwiej dobrać ubiór wiedząc czy wybieramy się do lasu czy do centrum miasta. Jedno jest pewnie, na zdjęciach będziecie razem i idealnie byłoby jeżeli wasz ubiór będzie się jakoś uzupełniał. Nie musicie wyglądać identycznie, chodzi bardziej o to żeby wasze stroje jakoś się uzupełniały. Zastanawiając się nad kolorami weźcie pod uwagę kolory ziemi oraz pastele. Kilka ciekawych inspiracji znajdziecie tutaj i tutaj.
Najważniejsze na koniec. Wybierzcie takie stroje w których będziecie chcieli się oglądać na zdjęciach.
Sesja narzeczeńska – poznajmy się bliżej.
Masz obawy czy poradzisz sobie przed obiektywem? Rozumiem to! Większa część naszych par obawia się kontaktu z aparatem czy fotografem. Jedno wiemy na pewno, wszystkie pary które zdecydowały się na sesję narzeczeńską nie miały najmniejszego problemu z naszą obecnością w dniu ślubu czy jakiejkolwiek innej sesji fotograficznej.
Niewątpliwą korzyścią jaką niesie za sobą sesja narzeczeńska jest to że przestajemy być dla was anonimowi a to powoduje że każde następne zdjęcie jest bardziej naturalne i pełne emocji i intymności na której nam bardzo zależy – ale o tym później. Pierwsza wspólna sesja zdjęciowa może być dla was wspaniałą randką i świetnym doświadczeniem.
Sesja ślubna – czy to dalej obowiązek?
Niekoniecznie! I w dalszej części tego artykułu postaram się wam powiedzieć jak zmieniły się standardy i dlaczego warto porzucić konwencjonalne podejście.
Sesja ślubna – zacznijmy od statystyk
Na każde 20 ślubów, robimy 2 sesje ślubne innego dnia. W związku ze spadkiem zainteresowania postanowiliśmy zbadać temat tak jak przypadku sesji narzeczeńskich. Poniżej znajdziecie garść faktów i dwie garści dobrych rad. Mamy nadzieję że pomogą wam one ocenić co jest “waszą bajką” i w jakiej konwencji czujecie się najswobodniej.
Sesja w dniu ślubu – nowa moda czy klasyk w ciekawej formie?
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych par, proponujemy krótką sesje plenerową w dniu ślubu do każdego realizowanego reportażu. Spokojnie! Nie porwiemy was z własnego przyjęcia ślubnego na 2 godziny. Mamy kilka sposobów żeby całą sesję w dniu ślubu wykonać tak, że wasi goście nawet nie zorientują się że was nie ma.
Sesja ślubna nie jest dla każdego
Sygnały jakie do nas docierają dają do myślenia. Coraz więcej par daje do zrozumienia że to nie dla nich. Sesja plenerowa wymaga wielu poświęceń, przykładowo: wyprawa na wschód słońca w Beskidach to pobudka o 2 w nocy, spotkanie z makijażystką i ewentualnie fryzjerką w środku nocy, dojazd i marsz na miejsce gdzie będziemy robić zdjęcia zanim wzejdzie słońce i wiele logistycznych wygibasów….. my uwielbiamy takie przygody a ty?
Sesja ślubna to też świetna przygoda!
Nie chcemy żeby to co piszemy o sesjach ślubnych innego dnia was zniechęciło. Lubimy sesje ślubne innego dnia mimo że ich realizacja nie zawsze jest łatwa. Najczęstszymi przeszkodami jest zgranie dnia wolnego, pogody, dostępu do miejsc gdzie fotografujemy i uwierzcie, jeżeli bardzo, bardzo zależy wam na sesji innego dnia to z największą przyjemnością pomożemy ją zorganizować.
Sesja w dniu ślubu, sesja ślubna innego dnia, sesja narzeczeńska – tak to wygląda w praktyce.
Sesja ślubna w dniu ślubu
Nie bez powodu taka forma jest od kilku sezonów najczęściej wybierana przez nasze pary. Cała sesja trwa maksymalnie 30 minut. Poważnie! 30 minut wystarczy żeby powstały fantastyczne zdjęcia które na 100% trafią do albumu czy zostaną wydrukowane w formie odbitek. Sesję rozbijamy na dwie części: pierwsza, pod koniec przygotowań ale przed ceremonią gdzie skupiamy się na portretach i jeżeli macie ochotę dyskretnie dokumentujemy wasze pierwsze spotkanie “na galowo” i druga w bardziej luźnej konwencji tuż przed zachodem słońca. Obie trwają maksymalnie 15 minut. Oczywiście to tylko nasza propozycja i czas zarezerwowany na sesję w dniu ślubu możemy dowolnie dostosować do waszych potrzeb. Sesję wykonujemy najczęściej we dwoje.
Sesja ślubna innego dnia
Sesję ślubną innego dnia zaczynamy od wspólnego zaplanowania miejsca gdzie powstaną zdjęcia. Ale zanim przejdę do opowiadania muszę poruszyć kilka ważnych kwesti.
- Decydując się na sesję ślubną innego dnia musicie bardzo ale to bardzo tego chcieć.
- Jeżeli fotografujemy wasz ślub i mamy w planach sesję innego dnia to sesja plenerowa w dniu ślubu też się odbędzie – zawsze dążymy do zrobienia kompletnego reportażu ślubnego a ta sesja to po prostu jego integralna część
- Sesję wykonujemy maksymalnie do 4 tygodni po ślubie (mamy taki zapis w umowie) bo do 4 tygodni zdjęcia z reportażu będą już gotowe i rozpoczniemy projekt albumu i niezrealizowana sesja opóźni cały proces
- Miejsce mamy wybrane – jeżeli je znamy i byliśmy tam wcześniej to planujemy godzinę wyjazdu na miejsce i trasę z punktami gdzie mniej więcej się zatrzymamy, jeżeli miejsce nie jest nam znane to potrzebujemy kilku dni na tzw. Location scouting. Kwestię fryzury i makijażu zostawiamy wam chyba że poprosicie nas o pomoc, wtedy chętnie udostępnimy wam namiary na specjalistów z którymi lubimy współpracować.
- Podczas wykonywania zdjęć bardzo dbamy o wasz komfort (kawa w termosie, jakieś przekąski, czasem coś do okrycia).
- Zdjęcia trwają maksymalnie 4 godziny i są robione przez jednego z nas.
Sesja narzeczeńska
Sesję narzeczeńską najlepiej zorganizować około 6 miesięcy przed ślubem nie jest to jednak zasada. Zdarzało nam się robić takie zdjęcia kilka tygodni przed datą ślubu. Poza wskazówkami o których wspominaliśmy wcześniej przygotujcie się na serię pytań z naszej strony o was i waszą relację. to bardzo ważne żeby się dobrze poznać i czuć się swobodnie. Najczęściej sesja narzeczeńska przybiera formę spokojnego spaceru z przerwą na kawę. Sesję narzeczeńską najczęściej wykonuje jedno z nas.
Sesja ślubna czy narzeczeńska – podsumowując
Uff! Skoro dotarliście z czytaniem do tego miejsca to po pierwsze dziękujemy za zainteresowanie i poświęcony czas. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim za pomocą jednego artykułu więc na pewno sporo dowiecie się tez na spotkaniu przed ślubem czy na Skype. Podsumowując. Jeżeli nie dysponujecie dużą ilością wolnego czasu albo nie lubicie długich przygotowań a jednocześnie cenicie sobie różnorodność i chcecie uzyskać maksymalnie dużo zdjęć z różnych okresów waszej znajomości to sesja narzeczeńska jest dla was idealny wyborem i dopełnieniem reportażu ślubnego. Jeżeli nie interesują was zdjęcia innego dnia i jesteście pewni że reportaż ślubny z sesją tego samego dnia w zupełności wystarczy, wtedy idealnym wyborem będzie sam reportaż ślubny z sesją w dniu ślubu. Jeżeli natomiast lubicie przygody i dysponujecie czasem po ślubie żeby wybrać się na małą foto – ekspedycję w strojach ślubnych to sesja ślubna innego dnia będzie dla was strzałem w dziesiątkę. A może tak bardzo spodoba wam się pozowanie do zdjęć że zdecydujecie się na wszystkie opcje?