Ślub w plenerze. 8 porad które sprawią że się zdecydujesz!

Jeśli planujecie ślub cywilny, ale zdecydowanie wolelibyście uniknąć sali w urzędzie, weźcie pod uwagę szereg możliwości ukrytych pod określeniem “ślub plenerowy”. Pierwsze skojarzenie to zwykle egzotyczna lub przynajmniej filmowa sceneria: plaża, palmy, bajkowy ogród, idealnie przystrzyżony trawnik, pergola obwieszona kwieciem…Ale powiecie: banał, albo: za daleko, za trudno, a pogoda? Nie rezygnujcie tak łatwo! Spróbuję Was przekonać, że- zainspirowani moimi podpowiedziami-znajdziecie unikalne dla Was miejsce ceremonii.

ślub w plenerze

Ślub w plenerze - Uroczyście czyli jak?

Organizacja ślubu plenerowego musi uwzględniać postawiony w ustawie warunek: miejsce ceremonii ‘zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński’ .
Jak widać, najważniejsza jest owa uroczysta forma. Oczywiście takie określenie w pewnym stopniu ogranicza naszą fantazję, ale i tak pozwala na dużą swobodę: istotne, by forma uroczystości gwarantowała powagę tego wydarzenia. Ogólnikowość “uroczystej formy” stwarza okazję do szczegółowych uzgodnień z urzędnikiem- tu trzeba liczyć na jego otwartość i życzliwość. To on ma ostatnie słowo w kwestii wyboru miejsca i przygotowania koniecznych atrybutów.

Ślub w plenerze - Poza urzędem czyli gdzie?

Wybór miejsca to niewątpliwie najważniejszy etap przygotowań i warto mu poświęcić więcej czasu. Zacznijcie od określenia Waszych preferencji. Czy wyobrażacie sobie uroczystość w miejscu, w którym organizujecie przyjęcie, czy bierzecie pod uwagę inną przestrzeń i transfer do lokalu weselnego? Czy “plener” to dla Was natura, przyroda, czy bardziej miejski krajobraz i architektura? A może tak bardzo Was stresuje perspektywa nieoczekiwanej zmiany pogody,albo wręcz planujecie ślub w chłodnych miesiącach i najchętniej schowalibyście się pod dachem- byle to nie będzie dach Urzędu Stanu Cywilnego? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Wam się skupić na niektórych z wielu możliwości.

ślub w plenerze

Ślub w plenerze - Blisko lokalu

Wariant na pewno najprostszy organizacyjnie, wygodny- pod warunkiem, że jesteście przekonani o walorach wybranego miejsca. Wiele restauracji, hoteli, domów weselnych dysponuje odpowiednią przestrzenią bądź to we wnętrzu, bądź w najbliższym otoczeniu ( park, ogród, łąka). Warto rozpatrzyć te propozycje, ale nie rezygnować z własnych. Często Wasze świeże spojrzenie odkryje ten unikalny dla Was zakątek!

Ślub w plenerze - Blisko natury

Macie czas i warunki, żeby po ceremonii przenieść się z gośćmi do lokalu? Przed Wami cała paleta możliwości. Malownicze drzewa, urokliwy pomost nad wodą, altana w ogrodzie znajomych czy pobliskie wzgórze z ulubionym widokiem...Las? Plaża?
A może w ogóle stracicie ochotę na przyjęcie w lokalu i zostaniecie na prawdziwym garden party?

ślub w plenerze

Ślub w plenerze - Blisko cywilizacji

Lubicie przestrzeń miasta. W niej dostrzegacie piękno. Fascynują Was przemysłowe pejzaże, a może romantyczne zaułki? Imponująca nowoczesna architektura albo stare klimatyczne kamieniczki byłyby wymarzonym tłem dla Waszego ślubu plenerowego? A może skromniej- podoba Wam się określone podwórko, odwiedzany na randkach dach, jakiś industrialny loft? Świetny wybór! Jesteście bardzo na czasie!

Ślub w plenerze - Pod dachem

Ale daleko od urzędu...Nie zapominajcie o tej możliwości, jeśli wolicie uniknąć otwartej przestrzeni. Macie wtedy do dyspozycji szereg budynków bardzo zróżnicowanych stylistycznie. I te przemysłowe, fabryczne,i zabytkowe, pałacowe czy teatralne. Dostęp do niektórych może wymagać pozwolenia itp., ale może warto się postarać?

Ślub w plenerze - Organizacyjne niezbędniki

Niezależnie od tego, który wariant ślubu plenerowego jest dla Was najbardziej kuszący, zweryfikujcie swój wybór pod kątem warunków, które musicie spełnić.

Konieczne dla urzędnika.

Urzędnik będzie wymagał miejsca odpowiedniego do podpisania dokumentów (będzie więc potrzebny stół, krzesła) i umieszczenia w widocznym miejscu godła państwowego. Wszystkie te szczegóły trzeba omówić z urzędnikiem- już uwzględniając konkretną scenerię ślubu.

Konieczne dla gości.

Nagłośnienie. Pewnie, że jesteście dla siebie najważniejsi, ale inni też chcą usłyszeć Waszą przysięgę. Zadbajcie o to od strony technicznej, żeby sprzęt nie zawiódł. Przećwiczcie użycie i przekazywanie sobie mikrofonu, żeby dodatkowo się nie stresować takim drobiazgiem. Od nas- fotografów- dodam: dobrze, żeby nawet najbardziej profesjonalna aparatura nie była nieodłącznym elementem każdego ujęcia.

Konieczne dla gości.

Miejsca dla gości. Ślub plenerowy wymaga zaplanowania i przygotowania miejsca dla gości. Trzeba przewidzieć, skąd goście będą podchodzić, gdzie się gromadzić. Warto jasno określić, jak i gdzie mają zajmować miejsca, żeby móc obserwować uroczystość, a równocześnie nie zakłócać jej przebiegu. Konieczna okaże się pomoc wyznaczonej w tym celu osoby (osób).

ślub w plenerze

Coś specjalnie dla was!

Macie już wrażenie, że za dużo tego i wszystko na Waszej głowie? Najwyższy czas na znalezienie i wyznaczenie kogoś do pomocy. Najlepiej, żeby to był Wasz Pełnomocnik Organizacji Ślubu Plenerowego, czyli osoba zorientowana w całym scenariuszu i odpowiedzialna za ustawienie gości i przygotowanie niezbędnych akcesoriów. Dobrze, żeby nie pełniła w tym dniu innych obowiązków i mogła się skupić wyłącznie na tej części uroczystości. Powinniście ją darzyć zaufaniem i być pewnym jej zdolności do zarządzania.

I na koniec bardzo ważna uwaga: Wasz ślub plenerowy może być jedyny w swoim rodzaju nie tylko z racji wybranego przez Was miejsca. Będzie miał swoją część oficjalną prowadzoną przez urzędnika, ale do niej możecie- w porozumieniu z nim- dołączyć coś bardziej osobistego. Może to być na przykład Wasza osobista przysięga, kilka słów do siebie nawzajem- wypowiedzianych lub odczytanych. Na przemówienia kierowane do gości będzie czas podczas przyjęcia i wznoszenia toastów, ale teraz macie okazję powiedzieć sobie- choć przy świadkach- coś szczególnego. Zróbcie to!

Zdjęcia zostały wykonane w: Kompleksie Taaka Ryba w Suminie, Przestrzeni Kreatywnej Kotulińskiego 6, Restauracji Łania w Parku Śląskim oraz pod Ostravą.

Szukasz inspiracji na swój ślub?

Przygotowaliśmy kilka porad które pozwolą ci zapanować nad przedślubnym chaosem