Fotograf Ślubny


Skoro ten tekst przykuł twoją uwagę to najprawdopodobniej stoisz przed jednym z najważniejszych wyborów w trakcie organizacji wymarzonego ślubu.
 Jak zdążyłeś się pewnie przekonać, ilość ofert oraz mnogość fotografów operujących przeróżnymi stylami jest oszałamiająca. Tym bardziej cieszymy się że może nasz tekst i kilka porad w nim zawartych pomoże ci podjąć decyzję która sprawi że zawsze chętnie będziesz wracać do wspomnień przeglądając odbitki czy karty albumu ślubnego. Zanim jednak przejdziemy dalej, pozwól że się przedstawimy. Jesteśmy Karol i Aga – fotograf ślubny a z poniższego tekstu dowiesz się jak pracujemy, co oferujemy jeżeli zatrudnisz nas do zrobienia reportażu ślubnego czy sesji zdjęciowej oraz podpowiemy czym się kierować i na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego fotografa na ślub. Chciałbym podkreślić że poniższy artykuł nie ma na celu TYLKO zaoferowania ci naszych usług. Bardzo zależy nam aby świadomość par decydujących się na wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego była na wysokim poziomie i jeżeli wybór nie padnie “na nas”, aby naszym kolegom i koleżankom z branży łatwiej się z takimi parami pracowało. Niektóre błędy stylistyczne i dziwne słowa wplecione w tekst mają na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach i pomoc w znalezieniu wartościowych treści wszystkim osobom które stoją przed takim samym dylematem jak ty. No! Skoro część oficjalną mamy już za sobą, zapraszamy do kontynuacji tego artykułu poniżej.

Fotograf ślubny

Fotograf na ślub – gdzie szukać?

Fotograf którego szukasz wcale nie musi być z twojego miasta.  Zobacz na przykładzie. Fotografowaliśmy ślub Agaty i Michała z Jeleniej Górze, ślub Kasi i Adama w podkrakowskiej Dolinie Cedronu a nawet piękną ceremonię zaślubin Donny i Caio w resorcie Desa Seni na Bali w Indonezji.
W przypadku ślubu poza województwem Śląskim, prosimy nasze pary o zorganizowanie jakiegoś sensownego noclegu…. i tyle. Reszta to logistyka po naszej stronie. No, może oprócz ślubu na Bali… to jest historia na co najmniej dwie kawy.
Podsumowując, jeżeli znajdziesz fotografa który bardzo odpowiada twoim wymaganiom i obawiasz się odległości jaka was dzieli to nie wahaj się zapytać go o dodatkowe koszty jego pracy daleko od domu. Może się okazać że spokojnie zmieści się w zakładanym przez ciebie budżecie.

Fotograf ślubny

Fotograf ślubny – od czego zacząć poszukiwania.

Zacznijmy od początku. Zakładam że etap poszukiwań w wyszukiwarce masz już za sobą. Powiedzmy że zaczynasz od momentu gdy masz wybranych kilka stron fotografów ślubnych którzy swoimi fotografiami i sposobem wypowiadania się trafiają w twoje poczucie estetyki. Zacznij od portfolio. Najczęściej będzie to osobna zakładka na stronie www lub wpisy na blogu – tak jak na naszej stronie internetowej. Jeżeli nie znajdziesz portfolio na stronie www którą przeglądasz to nic straconego, napisz maila z prośba o udostępnienie zdjęć z kilku ślubów. Jeżeli masz do czynienia z profesjonalistą to na pewno zasypie cię linkami do reportaży ślubnych. Tutaj jedna ważna uwaga. Większość fotografów zamieszcza w swoim portfolio bardzo okrojoną historię z danego ślubu. Jeśli rozejrzysz się po naszej stronie to z łatwością zauważysz że wszystkie ślubne historie zamykają się w około 70 fotografiach. To celowy zabieg – żeby nie zanudzić oglądającego. Dlatego warto poprosić każdego z wybranych przez ciebie fotografów o udostępnienie kilku pełnych reportaży ślubnych jakie otrzymały od nich państwo młodzi. W końcu wy też taką galerię otrzymacie!
Po wstępnej selekcji przychodzi czas na spotkanie i rozmowę. To chyba najważniejszy element w trakcie wyboru fotografa. W przypadku spotkania z nami, zaprosimy ciebie lub was do naszej pracowni. Jest to przestrzeń w naszym domu gdzie obrabiamy zdjęcia i spotykamy się z naszymi parami. Tutaj możesz zobaczyć kilka zdjęć z początków jej istnienia: Karol & Aga – pracownia fotograficzna. Na wygodnych fotelach przy herbacie na spokojnie opowiemy o naszym stylu pracy, omówimy wszystkie niezbędne formalności i zaprezentujemy albumy i odbitki. Rozmowa z fotografem pozwoli ci też ocenić czy czujecie się ze sobą komfortowo – to jest klucz do udanych zdjęć ślubnych. Koniecznie zwróć uwagę jak fotograf opowiada o swojej pracy i jak odpowiada na wszystkie pytania które mu zadasz. Jeżeli zwyczajnie “jara się” każdym ślubem który fotografował to masz pewność że właśnie rozmawiasz z kimś dla kogo fotografia ślubna to największa pasja – i to jest kolejny klucz do udanych zdjęć ślubnych.
Nie zrażaj się jeżeli fotograf zaproponuje spotkanie w kawiarni czy jakimś innym ciekawym miejscu. To też ma swoje uroki. Nie będę też ukrywał że coraz więcej takich rozmów odbywamy za pomocą Skype. Taka rozmowa też się liczy 🙂

Fotograf ślubny Kraków

 

Fotograf ślubny – trochę o stylu

Fotograf ślubny z klasycznym stylem. Niekoniecznie drogi. Najczęściej reklamuje się słowami: artystyczna fotografia ślubna, niebanalna fotografia ślubna, naturalna fotografia ślubna, kreatywna fotografia ślubna. To dość bezpieczny wybór. Otrzymasz pakiet poprawnych zdjęć z przygotowań, ceremonii, wesela i pleneru innego dnia. Rodzice na bank będą zadowoleni, a wy? sami sobie odpowiedzcie. Fotograf ambitny, artystyczna dusza – taki który myśli na każdym reportażu i stara się wszystkie klasyczne momenty przeplatać autorskimi fotografiami najmniej dostrzegalnych momentów. Wyróżnia się spójnym stylem, ładnie prezentuje się w sieci, jest aktywny w socjał mediach. Tutaj dość łatwo można dać się wpuścić w przysłowiowe maliny, ale o tym za chwilę.

 

Fotograf ślubny – jeszcze trochę o stylu

Ambitniejszy fotograf powinien biegle posługiwać się wieloma technikami, niezależnie od warunków w jakich będzie mu dane pracować  – reportaż ślubny to częste zmiany światła, miejsc gdzie powstają zdjęcia, dynamika wydarzeń.  Jeżeli kilka reportaży danego fotografa jest w stanie sprawić że rozpoznacie jego zdjęcia po stylu obróbki, kadrowania czy innych unikalnych cech – możecie się spokojnie decydować na jego usługi. Jeżeli jednak przytłoczy was ilość pionowych kadrów z bardzo rozmytym tłem, ilość zdjęć detali jakie oddaje swoim parom jest niepokojąco duża a zdjęć z pleneru nie da się zobaczyć do końca bo są ich setki – współpraca z kimś takim może skończyć się wielkim nieporozumieniem. Dobra edycja zdjęć (nie obróbka) to jedna z kluczowych umiejętności.

Fotograf ślubny – z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Jedną z najważniejszych kwestii (dla ciebie pewnie równie ważną) jest cena jaką przyjdzie zapłacić za zatrudnienie profesjonalnego fotografa. Trudno jednoznacznie powiedzieć ile będzie kosztował reportaż ślubny i mimo oferty wraz z cenami jakie zapewne otrzymasz na maila, koszt każdego reportażu jest trochę inny. W naszej ofercie znajdują się trzy opcje:
– reportaż skrócony w którym towarzyszymy wam przez maksymalnie 8 godzin
– reportaż 10 godzinny
– reportaż pełny gdzie będziemy z wami około 12 godzin
Opcje które proponujemy różnią się od siebie ilością zdjęć które otrzymacie, nakładem pracy i czasem jaki z wami spędzimy w dniu ślubu co przekłada się na większą lub mniejszą cenę ostateczną.
Dodatkowo proponujemy sesję narzeczeńską, kilkugodzinną sesję plenerową, albumy i odbitki w dość nietypowej oprawie. Są to opcje dodatkowe które możecie w każdej chwili zarezerwować.
Wybór oprawy w jakiej otrzymacie wasze zdjęcia warto przełożyć na czas kiedy będziecie już małżeństwem. Podczas organizacji ślubu czeka cię jakiś milion decyzji do podjęcia więc po co sobie dokładać.
Wiem że to zabrzmi jak najbardziej wyświechtane hasło sprzedawcy garnków ale nie warto oszczędzać na fotografie ślubnym. Założę się że zależy ci na pamiątce na długie lata. Warto więc potraktować zatrudnienie profesjonalisty jako inwestycję w piękne wspomnienia a nie konieczność. Niższa cena – mimo dobrze wyglądających zdjęć na pierwszy rzut oka nie bierze się znikąd. Może to być brak zapasowych kopii materiału zdjęciowego a więc ryzyko że nigdy nie zobaczycie zdjęć z waszego ślubu, brak zapasowego aparatu podczas fotografowania – to samo ryzyko co przy braku kopii zapasowej, brak zarejestrowanej działalności – tutaj nie muszę mówić jakie to niesie za sobą konsekwencje i wiele wiele innych.
Rozmowa o kosztach to chyba najbardziej krępująca część całego procesu zatrudniania fotografa na ślub i mam nadzieję że moje słowa traktujesz jak dobrą radę a nie naciąganie w stylu wspomnianego wcześniej sprzedawcy garnków.

Fotograf ślubny

Karol & Aga – Fotograf ślubny 


Na sam koniec jeszcze jedna rada. Zatrudniając profesjonalnego fotografa na swój ślub pamiętaj że komunikacja, dobrze zakomunikowane twoje potrzeby, odpowiednia odpowiedź zwrotna i spisanie wszystkiego w formie przejrzystej umowy pozwolą uniknąć wielu nieporozumień.

Fotograf ślubny

Kilka przydatnych adresów

Florystyka ślubna na najwyższym poziomie:

Natura – Art

Video ślubne:

Evil Eye Weddings

Tego pana nie trzeba przedstawiać:

DJ Artur Mazurek

Parkiet się pali!

DJ Matyjas

Słodziutko!

Cukiernia Witoszek